România · Loterii online · 2026

Loterii online în România — ranking după popularitate

Comparăm cele 6 jocuri tradiționale ale Loteriei Române care pot fi cumpărate online. GC Score folosește numărul oficial de bilete jucate la ultima tragere obișnuită încheiată înainte de snapshot — o măsură directă de participare la joc, nu trafic Web, bonusuri sau relații comerciale.

Actualizat 16 octombrie 2026•6 jocuri măsurate•Profil RO-ONLINE-LOTTERIES-GPI-v1.0Cum măsurăm popularitatea →

Jocurile Loteriei Române disponibile online, ordonate după participare

Snapshotul folosește numărul de bilete jucate raportat oficial pentru tragerea din 15 octombrie 2026. Numărul include toate canalele de vânzare, nu doar biletele cumpărate online; clasamentul arată popularitatea curentă a jocurilor care sunt disponibile online.

Important: Noroc, Noroc Plus și Super Noroc sunt jocuri suplimentare. Ele pot fi jucate numai împreună cu Loto 6/49, Joker și, respectiv, Loto 5/40.

GC Score = participare oficială normalizatăRO-ONLINE-LOTTERIES-GPI-v1.0
PozițieJocBilete jucateGC Score
#1
Loto 6/49
271.543100.0 /100
#2
Joker
131.05271.8 /100
#3
Noroc
Se joacă numai împreună cu Loto 6/49.
114.58166.6 /100
#4
Noroc Plus
Se joacă numai împreună cu Joker.
68.49246.7 /100
#5
Loto 5/40
34.20319.9 /100
#6
Super Noroc
Se joacă numai împreună cu Loto 5/40.
20.4640.0 /100
#1 Loto 6/49
100.0 GC
271.543 bilete jucate
#2 Joker
71.8 GC
131.052 bilete jucate
#3 Noroc
66.6 GC
114.581 bilete jucate

Se joacă numai împreună cu Loto 6/49.

#4 Noroc Plus
46.7 GC
68.492 bilete jucate

Se joacă numai împreună cu Joker.

#5 Loto 5/40
19.9 GC
34.203 bilete jucate
#6 Super Noroc
0.0 GC
20.464 bilete jucate

Se joacă numai împreună cu Loto 5/40.

Ce înseamnă locul #1?

Loto 6/49 a avut cel mai mare număr de bilete jucate dintre cele șase jocuri măsurate la tragerea de referință și primește GC Score 100.0 după transformare și normalizare. Nu înseamnă că are cele mai bune șanse, cel mai bun raport preț-premiu sau că este alegerea potrivită pentru fiecare persoană.

Vedeți metoda →

Cum folosiți clasamentul

Popularitatea este un punct de orientare; regulile și costul se verifică separat

Ordinea arată participarea măsurată într-un snapshot oficial. Înainte să jucați, verificați regulile, prețurile, programul tragerilor și structura premiilor direct la Loteria Română, deoarece acestea se pot modifica.

Joc principal sau suplimentar

Loto 6/49, Joker și Loto 5/40 pot fi comparate ca jocuri principale. Noroc, Noroc Plus și Super Noroc sunt opțiuni suplimentare legate de câte un joc principal.

Prețul participării

Prețurile diferă între jocuri și pot exista trageri speciale. GC Score nu recompensează un joc pentru că este mai ieftin sau mai scump.

Reguli și premii

Numărul de bilete jucate nu spune nimic despre probabilitatea de câștig, valoarea așteptată sau cât de potrivită este mecanica unui joc pentru dumneavoastră.

Canalul oficial online

Pentru bilete ale Loteriei Române, folosiți suprafețele oficiale indicate de operator și verificați condițiile actuale înainte de plată.

Metodologie

Un semnal direct de participare, fără trafic Web duplicat

Pasul 1 — univers: includem cele șase jocuri tradiționale pe care Loteria Română le indică în prezent ca disponibile pentru cumpărare online: Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc.

Pasul 2 — măsurare: folosim câmpul oficial numărul de bilete jucate pentru tragerea obișnuită din 15 octombrie 2026. Nu folosim încasările, deoarece prețurile diferă, și nu folosim numărul de variante, deoarece un bilet poate conține mai multe combinații.

Pasul 3 — scor: aplicăm log1p numărului de bilete, apoi normalizare min–max de la 0 la 100 în această cohortă de șase jocuri.

De ce nu folosim Web: jocurile împart infrastructura Loteriei Române și platforma de cumpărare. Repetarea aceluiași trafic de domeniu pentru fiecare produs ar dubla un semnal care nu poate fi atribuit corect jocului.

Limită importantă: raportarea oficială a biletelor include toate canalele de vânzare. GC Score măsoară popularitatea generală a jocurilor disponibile online, nu ponderea sau volumul exclusiv al vânzărilor online.

Profilul înghețat RO-ONLINE-LOTTERIES-GPI-v1.0 nu folosește comisioane comerciale pentru includere sau ordine.

Citiți metodologia generală Gambling Charts România →

Snapshot

Ce anume este măsurat aici

Jocuri: 6. Data tragerii: 15 octombrie 2026. Sursa: Loteria Română.

GC Score nu este cotă de piață, număr de jucători unici, volum online-only, scor de calitate, scor de siguranță sau estimare a șanselor de câștig.

Am folosit tragerea obișnuită încheiată din 15 octombrie, nu tragerea specială anunțată pentru 18 octombrie, pentru a evita introducerea în snapshot a unor suplimentări temporare de premii și prețuri speciale.

Transparență

Universul și semnalul vin direct de la Loteria Română

Pagina oficială de informații publică pentru fiecare tragere încasările, variantele înregistrate și biletele jucate. Folosim numai ultima dintre aceste trei valori pentru clasament. Platforma oficială și materialele Loteriei Române confirmă disponibilitatea online a celor șase jocuri.

Noroc, Noroc Plus și Super Noroc rămân rânduri separate pentru că au extrageri și participare raportate separat, dar dependența lor de jocul principal este afișată explicit.

Întrebări frecvente

Despre rankingul loteriilor online din România

Care este cea mai populară loterie din acest ranking?

Loto 6/49 este #1 în snapshotul din 15 octombrie 2026 după numărul oficial de bilete jucate. Poziția nu compară probabilitatea de câștig, premiile sau valoarea pentru jucător.

Datele arată doar biletele cumpărate online?

Nu. Loteria Română publică numărul total de bilete jucate, fără o separare comparabilă pe canal în sursa folosită aici. Clasamentul măsoară popularitatea generală a jocurilor care sunt disponibile online.

De ce Noroc, Noroc Plus și Super Noroc apar separat?

Pentru că Loteria Română raportează participarea și extragerile separat. Totuși, sunt jocuri suplimentare: Noroc necesită un bilet Loto 6/49, Noroc Plus un bilet Joker, iar Super Noroc un bilet Loto 5/40.

Includeți loterii internaționale oferite de cazinouri sau case de pariuri?

Nu în acest clasament. Pagina este limitată la jocurile tradiționale ale Loteriei Române disponibile prin canalele sale online. Produsele de tip pariu pe rezultatul altor loterii sunt o categorie diferită.

De ce nu numiți lista „cele mai bune loterii”?

Pentru că GC Score măsoară popularitate observată, nu calitate totală. Nu evaluăm un joc drept „mai bun” doar pentru că are mai multe bilete jucate.

18+ · Loteriile sunt jocuri de noroc și pot provoca prejudicii

Mai multe bilete nu transformă loteria într-o metodă sigură de a câștiga bani. Stabiliți un buget, nu urmăriți pierderile și opriți-vă dacă jocul începe să afecteze finanțele, starea de spirit, munca sau relațiile.